Do wierszy najwyższych lotów dopisują piękne melodie. I tak powstają perełki wokalno – muzyczne. 

Szlachetne wykonanie i kunszt instrumentalny powodują, że utworów zespołu „Nocą umówieni” słucha się z zamyśleniem i… z radością, że w dobie rytmu i byle jakości ciągle istnieje zjawisko „poezja śpiewana”. 

Jan Jakub Należyty

Nocą umówieni to zespół wyjątkowy – ich piękna, autorska muzyka podkreśla niezwykłe treści zawarte w poezji najwspanialszych polskich poetów. Łączą głębokie uczucia z profesjonalnym wykonaniem.

Anna Treter

Nocą umówieni – to płynąca z serca poezja i magiczna muzyka. Ciepło, świeżość i perfekcjonizm. Nostalgia i subtelny humor, a przy tym głos, za którym warto pójść… Ja się z nimi umawiam.

Ryszard Ostrowski

…. Zakochałem się… i  zakochuje się za każdym razem kiedy słyszę piosenki zespołu ..Nocą umówieni’’.
Klimatyczny, bardzo emocjonalny przekaz, ze świetnymi tekstami, oraz wysublimowaną wokalno muzyczną narracją.
Każdy koncert zespołu jest spektaklem o nieco innym kształcie, w zależności od miejsca, i kontaktu z publicznością,
a kameralna forma dodatkowo ten kontakt pogłębia…

Polecam, Idżcie i posłuchajcie.

Lesław Chorąży

Kim jesteśmy?

Jesteśmy młodymi ludźmi – absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie i Wrocławiu. Kwintet fortepianowy i głos w składzie:
Wokalistka – Katarzyna Guran
Skrzypce – Aleksandra Czajor
Skrzypce – Grażyna Zubik
Altówka, autorka muzyki – Katarzyna Sałapa
Wiolonczela – Michał Górka
Pianista – Wojciech Sałapa

Żyjemy w szeroko rozumianym świecie muzycznym, w którym każdy – w ramach swojej dziedziny – pracuje nad rozwojem, ma osiągnięcia, wielkie plany. Nasze drogi krzyżowały się w różnych miejscach, w różnym czasie, lecz teraz siedem osób – sześciu muzyków postanowiło spotkać się i pochylić nad oryginalnym projektem.

Co to za projekt?

To wyjątkowe wydarzenie muzyczne. To autorska muzyka do wierszy wybitnych polskich – w większości związanych z Krakowem – poetów. To oryginalny pomysł aranżacji na zespół kameralny (kwartet smyczkowy, fortepian i głos). To pełne zaangażowania i głębokich emocji wykonanie.

Tematyka wierszy wybranych przez autorkę muzyki skupiona jest wokół najistotniejszej wartości w życiu człowieka – miłości. Miłości ukazanej przez różnych autorów w różnych aspektach (Halina Poświatowska „W jadowitym brzęku…”, „Nie rzuca się kobiet”, , Bolesław Leśmian „Nocą umówioną”). Pojawiają się także treści filozoficzne, jak również dowcip i gorzki humor (Wisława Szymborska „Schyłek wieku”, „Prospekt”).

Dlaczego taka nazwa?

„Nocą umówieni” to lekko przekształcone, pierwsze słowa jednego z wykorzystanych w projekcie wierszy Bolesława Leśmiana – „Nocą umówioną”. Noc kojarzy nam się z magią, głębią, oczekiwaniem… W nocy wszystko jest możliwe, w nocy wszystko odbieramy wyraźniej, intensywniej. Poezja kojarzy się z nocą, gdy zatrzymujemy się po dniu pracy czy nauki, gdy oddajemy się swobodnie myślom i uczuciom. Gdy uwalniane są zmysły.

Połączenie fantastycznych tekstów Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana wraz z autorską muzyką daje nowy, świeży, być może łatwiej przyswajalny odbiór myśli i uczuć zawarty w wierszach. Odbiór słowa za pomocą muzyki – to nasz cel.

Chcemy również propagować twórczość polskich poetów, a zwłaszcza tych często zapominanych – jak na przykład Halina Poświatowska czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.